Specyfika zastosowania kolumn DSM
Kolumny DSM, chociaż często określane są mianem pali, w praktyce różnią się nieco od klasycznych pali. Służą do tworzenia konstrukcji wzmacniającej grunt o zbyt małej nośności.
Kilka przydatnych informacji na temat kolumn DSM
Na początku warto wyjaśnić skrót DSM. Pochodzi on od angielskich słów „Deep Soil Mixing”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza “głębokie mieszanie gleby”. I rzeczywiście, sama metoda z zastosowaniem kolumn DSM polega na wwiercaniu się w grunt, który występuje tutaj w roli swoistego kruszywa, a następnie mieszaniu go z odpowiednio dobranym spoiwem. W ten sposób dochodzi do wzmocnienia gruntu budowlanego, który nabiera pożądanych właściwości. A spoiwem może być zaczyn cementowy lub wapno i cement. W przypadku zaczynu cementowego mówimy o stosowaniu metody DSM “na mokro”. W przypadku wtłaczania sposobem pneumatycznym wapna i cementu, wiązanych następnie wodą gruntową, mówimy o metodzie DSM “na sucho”.
Kolumny DSM stosowane są wszędzie tam, gdzie zaobserwowano problem związany z wibracjami w trakcie robót budowlanych. Zastosowanie kolumn DSM redukuje tworzenie się drgań. Co więcej, umacniania gruntu przy pomocy kolumn DSM okazuje się rozwiązaniem ekonomicznym, co wynika z faktu, że czas potrzebny na przeprowadzenie robót związanych z ich wwierceniem jest znacznie krótszy. To właśnie z tego powodu kolumny DSM są coraz częściej wybierane podczas wzmacniania nasypów komunikacyjnych, fundamentów budynków mieszkalnych czy przemysłowych. Co ciekawe, znajdują one zastosowanie również w przypadku wzmacniania gruntu pod budowę wiatraków, mostów oraz wiaduktów.
Na jakich glebach mogą być zastosowanie kolumny DSM?
Kolejna ważna kwestia dotycząca zastosowania kolumn DSM dotyczy gleb. Metoda wzmacniania gruntu DSM może być zastosowana w większości rodzajów gruntów spoistych i niespoistych. W przypadku gruntów niespoistych, takich jak piasek czy żwir, kolumny DSM okazują się jednym z najlepszych rozwiązań, a ich wytrzymałość jest porównywalna z wytrzymałością kolumn betonowych.