Rodzaje pali stalowych
Pale stalowe wykorzystywane są w budownictwie do wzmacniania różnych obiektów budowlanych. W tym artykule przedstawiamy ich najważniejsze rodzaje.
Poznaj różne typy pali i ich krótką charakterystykę
Głębokie wykopy zabezpieczane są palisadami, które mogą być wykonane z różnych rodzajów pali. Najczęściej w tym celu używa się klasycznych pali CFA, pali wierconych w rurze obsadowej, pali VdW oraz mikropali.
- Pale CFA. Są doceniane przede wszystkim za stosunkowo niski koszt pojedynczego pala. Ten rodzaj najczęściej wykorzystywany jest w przypadku wykonywania fundamentów głębokich pod ekranami akustycznymi i obiektami mostowymi, a także ścian palowych w konstrukcjach oporowych. Stosowane są najczęściej w gruntach spoistych twardoplastycznych i niespoistych o wysokim stopniu zagęszczenia. Wykonanie pali CFA polega na pogrążaniu świdra ruchem obrotowym na żądaną głębokość.
- Pale wiercone. Pale wiercone w rurze obsadowej przeznaczone są do wykonania w niemal każdych warunkach gruntowych. Możliwe jest nawet przewiercenie starych fundamentów czy ścian odchylonych od pionu do 15 stopni. Pozwalają na stałą kontrolę warunków gruntowych i nadają się do bardzo precyzyjnego umieszczenia w zbrojenia w otworze. To jeden z najczęściej stosowanych rodzajów pali w Polsce. Wykazują dużą sztywność zginania, bardzo dużą nośność, a także umożliwiają przewiercenie nawet twardych gruntów.
- Pale VdW. Łączą w sobie specyfikę obu wymienionych wyżej technologii. Wykonuje się je bardzo szybko. Pozwalają na wykonanie ścian ukośnych, a także blisko istniejących budynków - nawet do 5 cm. Proces wiercenia odbywa się świdrem ciągłym przy jednoczesnym rurowaniu otworu. To metoda dość rzadko stosowana w Polsce.
- Mikropale. Nazywane są również palami małośrednicowymi. Są obecnie jedną z najskuteczniejszych technologii służących do wzmacniania fundamentów – szczególnie w trudnych warunkach terenowych. Zapewniają szerokie możliwości ich zastosowania. Wyróżniają się niewielkim przekrojem poprzecznym i dzięki temu ich podstawa jest w stanie przekazać do gruntu jedynie niewielkie obciążenia. Doskonale sprawdzają się w przypadkach, gdy nieodpowiednie warunki wodno-gruntowe komplikują budowę domu.