Czym zajmuje się budownictwo wodne
Budownictwo dzieli się na wiele rodzajów. Jednym z nich jest budownictwo wodne. Zajmuje się ono nie tylko technicznymi problemami dotyczącymi wykorzystywania zasobów wodnych, ale również budową systemów chroniących, np. przed powodziami. Istotnym elementem budownictwa wodnego jest również utrzymanie urządzeń wodnych.
Charakterystyka budownictwa wodnego
Budownictwo wodne zajmuje się zarządzaniem ilością oraz jakością wody znajdującej się zarówno w zbiornikach podziemnych, jak i naziemnych. Polega na tworzeniu sieci wodociągowych oraz innych budowli związanych z akwenami wodnymi, w celu zarządzania wodą. Za sprawą budownictwa wodnego powstają mosty, kanały oraz zapory. Budownictwo wodne jest bardzo silnie związane ze środowiskiem naturalnym i podejmuje techniczne problemy związane z wykorzystywaniem zasobów wodnych i ochrony przed jej żywiołem. Prace hydrotechniczne wymagają odpowiedniego przygotowania, ponieważ wykonywane są w trudnych warunkach.
Budowle hydrotechniczne
Do urządzeń wodnych zalicza się urządzenia służące kształtowaniu zasobów wodnych oraz korzystaniu z nich. Do budowli hydrotechnicznych zaliczamy przede wszystkim budowle piętrzące, upustowe, przeciwpowodziowe i regulacyjne. Ważnym aspektem budownictwa wodnego jest także regulacja rzek, polegająca na budowie grobli i wałów przeciwpowodziowych. Groble stanowią wał ziemny, chroniący tereny przyległe przed wylaniem rzeki. Wały przeciwpowodziowe są usypiskami wznoszonymi niedaleko koryta rzecznego i otaczającymi tereny zalewowe rzeki. Mają one różną konstrukcję, w zależności od warunków panujących w określonym miejscu. Istotnym elementem budownictwa wodnego jest również wznoszenie śluz wodnych. Są to budowle stawiane na kanałach wodnych, które umożliwiają pokonanie różnic wysokości wody podczas żeglugi. Ponad to do prac hydrotechnicznych zalicza się również budowę marin, portów jachtowych, nabrzeży, dalb, pirsów, pomostów oraz zabezpieczenie filarów i przyczółków mostowych.